Hišne nadloge
V boj proti mrčesu in drugim nadlogam brez kemije
Vsak dan se srečujemo z najrazličnejšim nezaželenimi gosti naših stanovanj, od mravelj, moljev, muh, os, pajkov, komarjev… pa vse do miši. Le-ti so zelo nadležni in nas pogosto spravljajo v slabo voljo, zato jih moramo ustaviti že na začetku in preprečiti, da bi se naselili v naših bivalnih prostorih. Če pa so v naših prostorih že prisotni, jim moramo onemogočiti razširjanje iz prostora v prostor.
Škodljiv mrčes lahko zatiramo neposredno, če se žuželke močno namnožijo, ali pa ukrepamo preventivno, preden se pojavijo, če pričakujemo njihov razmah. Na žalost so v mnogih sredstvih, ki jih uporabljamo v stanovanjih za zatiranje teh nadlog, prisotni tudi pesticidi. Tako so strupom izpostavljeni tudi otroci, ki so zelo občutljivi in se še razvijajo, ter še nerojeni otroci v maternici. Otroško telo se v maternici šele razvija, zaradi česar je izpostavljenost pesticidom v tem obdobju še toliko bolj nevarna.
Marsikaj lahko naredimo tudi sami, da se izognemo nevarnim pesticidom, s preventivnim delovanjem z namenom, da mrčesu preprečimo vstop v stanovanjske prostore ali prekinemo njihov razmnoževalni in razvojni cikel ali naravnimi sredstvi:
- vzdrževanje ustrezne ravni higiene,
- pravilno shranjevanje hrane,
- redno čiščenje kuhinje, v kateri ni ostankov hrane in drobtinic,
- uporaba različnih zastorov na vratih oziroma oknih,
- zaprtje vstopnih točk nadlog,
- zaprtje odprtin, skozi katere bi lahko nadloge prišle v stanovanje,
- redno pospravljanje z namenom preprečiti ustrezen prostor za gnezdo nadlog,
- ustrezni sistemi kanalizacije in izsuševanja,
- ustrezno odlaganje odpadkov,
- sredstva, ki jih uporabljamo, naj bodo naravna.
Kako pa se lahko spopademo s posameznimi nadlogami:
Hišne muhe
Hišna muha je zelo aktivna žuželka in ima neverjetno sposobnost razmnoževanja. Pri nas so muhe najštevilnejše v toplih poletnih mesecih, od junija do septembra. Pozimi se razmnožujejo le v toplih sobah in hlevih. Muhe niso le nadloga, ampak lahko tudi prenašajo povzročitelje raznih bolezni, vključno z bakterijami in virusi. Glavni vir hrane ličink so ostanki hrani, kamor odrasle muhe ležejo jajčeca.
Komarji
Komarji so precej nadležni, še posebej v toplejših mesecih. Samice komarjev na površinah stoječih voda ležejo jajčeca. Za preživetje ličink zadostuje zelo majhna količina vode. Kljub temu da obstaja precej metod, kako se rešiti komarjev, pa ni nobena popolnoma zanesljiva. V nadaljevanju navajamo nekaj predlogov.
Naglavne uši
Naglavne uši so drobni, približno 3 mm veliki zajedavci brez kril, ki se naselijo na lasišču. Ne skačejo in ne letijo. Večkrat dnevno sesajo kri, pri čemer na koži nastanejo drobne rane. Njihova slina povzroča močno srbenje. Naglavne uši se prenašajo s človeka na človeka samo ob neposrednem stiku glave z glavo. Prenos je možen tudi z uporabo skupnih glavnikov, krtač, brisač, posteljnine in pokrival, selijo se lahko tudi z obleke na obleko, ostajajo na odejah in plišastih igračah. Brez človeka lahko preživijo nekaj dni.
Tekstilni molji
Molji so pravzaprav metulji, med katere spada tudi tekstilni molj. Uspevajo v okolju, kjer je temperatura višja kot 18°C. Številčno so vsako leto vse bolj prisotni tudi v naših stanovanjih. Odlično so se prilagodili na nove razmere, saj poleg volne uživajo njihove ličinke tudi sintetiko in stiropor, s katerimi so izolirane hiše. Poleg tega ličinke nekaterih moljev jedo tudi preproge, suhe rastlinske in živalske ostanke. Škodo na tekstilnih izdelkih (garderoba, preproge…) delajo ličinke, medtem ko se odrasli molji hranijo predvsem s tekočo hrano ali vodo. Z molji se moramo spopasti še preden nam začnejo ličinke delati škodo, ker se je le-teh veliko težje znebiti.
Mravlje
Kljub temu da mravlje redko predstavljajo nevarnost za ljudi, znajo biti prava nadloga, ko pridejo v stanovanje. Pri nas so v vrtovih in na travnikih najpogostejše črne mravlje, ki so velike približno 5 mm. To so aktivne žuželke, ki svoja gnezda gradijo v travi, ob zidovih ali pod kamenjem, pri iskanju hrane pa potujejo delavke tudi v naša stanovanja, kjer si občasno ustvarijo tudi gnezdo.
Miši
Jeseni in pozimi se miši rade selijo na toplo v stanovanjske prostore, zato moramo biti v tem obdobju še posebej pozorni, da kakšna miš ne zaide k nam.